‫هیئت بین الحرمین نکا » دفاع وطن / وظیفه ما در قبال شهدا‬
حدیث موضوعی

دفاع وطن / وظیفه ما در قبال شهدا

جنگ عراق با ایران که در ایران با نام‌های «دفاع مقدس»، «جنگ تحمیلی»، و «جنگ هشت‌ساله»، و نزد اعراب با نام‌های «قادسیه صدام» و «جنگ اول خلیج» (به عربی: قادسیّة صدّام، حرب الخلیج الأولی) شناخته می‌شود،طولانی‌ترین نبرد کلاسیک در قرن بیستم و دومین جنگ طولانی این قرن پس از جنگ ویتنام بود.

در ۲۲ سپتامبر ۱۹۸۰ (۳۱ شهریور ۱۳۵۹) درگیری‌های پراکنده مرزی دو کشور با یورش همزمان نیروی هوایی عراق به ده فرودگاه نظامی و غیرنظامی ایران و تهاجم نیروی زمینی این کشور در تمام مرزها به یک جنگ تمام عیار تبدیل شد. پیش از آغاز جنگ روابط دو کشور به شدت تیره شده بود. این جنگ در نهایت پس از حدود ۸ سال در مرداد ۱۳۶۷ با قبول آتش‌بس از سوی دو طرف و پس از به جا گذاشتن یک میلیون نفر تلفات و ۱۱۹۰ میلیارد دلار خسارات به دو کشور خاتمه یافت.

مبادلهٔ اسیران جنگی بین دو کشور از سال ۱۳۶۹ آغاز شد. ایران آخرین گروه از اسرای جنگی عراقی را در سال ۱۳۸۱ به عراق تحویل داد.

در این جنگ ارتش عراق به طور گسترده از جنگ‌افزارهای شیمیایی علیه کردهای عراقی و مردم و نظامیان ایران استفاده کرد. همچنین عراق در مقاطعی اقدام به بمباران و موشک‌باران شهرها و اهداف غیرنظامی می نمود. درگیری‌ها برای مدتی در اواخر جنگ به خلیج فارس کشیده شد.

ایالات متحده آمریکا در اواخر جنگ به شکل مستقیم وارد درگیری با ایران شد.

از بعد نظامی عراق با استفاده از عنصر غافلگیری در ابتدای جنگ موفق شد بخش‌هایی از خاک ایران از جمله شهر خرمشهر را اشغال نماید. ایران در سال‌های دوم و سوم جنگ موفق شد بیشتر مناطق اشغالی از جمله خرمشهر را آزاد نموده و در سال چهارم و پنجم جنگ نقاط مهمی همچون شبه جزیره فاو در جنوب و نیز ارتفاعات مشرف به سلیمانیه در شرق کشور عراق را تصرف کند.

شوروی یکی از دو ابرقدرت آن دوران از سال ۱۹۸۲ به منبع اصلی عراق برای خرید سلاح‌های پیشرفته تبدیل شد،ایران در فوریه ۱۹۸۶ موفق به تصرف فاو یکی از مهمترین بنادر صدور نفت عراق شد. در ۸ ژانویه ۱۹۸۷ ایران عملیات عظیمی به نام کربلای ۵ را برای تصرف بصره دومین شهر بزرگ عراق به انجام رساند ایران در شرایطی که در جبهه جنوبی جنگ کامل شده بود. حمله غافلگیرانه یک جنگنده عراقی به کشتی جنگی آمریکایی که به آسیب شدید ناوچه یواس‌اس استارک و مرگ ۳۷ سرباز آمریکایی انجامید، کشتیرانی بین‌المللی را در معرض خطر قرار داده بود.دفاع6 300x224 دفاع وطن / وظیفه ما در قبال شهدادفاع3 271x300 دفاع وطن / وظیفه ما در قبال شهدادفاع1 300x182 دفاع وطن / وظیفه ما در قبال شهدادفاع 300x207 دفاع وطن / وظیفه ما در قبال شهدا
دو کشور در طول جنگ آسیب‌های فراوان اقتصادی را متحمل شدند و بیش از یک میلیون نفر در این جنگ کشته یا مجروح شدند.
وظیفه ما در قبال شهدا حضرت آقا :

عزیزان! اگر شهیدان عزیزند که عزیزترینند

اگر گرامی اند برای ما که گرامی ترینند

گرامیداشت اونها به معنای اینست که

ما راهشون رو ادامه بدیم

اهدافشون رو دنبال کنیم

دنبال کردن راه اونها یعنی همین!

یعنی اهداف جمهوری اسلامی، ارزشهای اسلامی، این پایه های مستحکم،این شاخصهای نمایان که میتواند این ملت رو به اوج افتخار دنیوی و اخروی برساند.

اینها رو بایستی در نظر داشته باشیم، دنبال کنیم.

اونهایی که رفتند، رفتند راهها رو گشودند. من و شما که موندیم باید از این راههای گشوده حرکت کنیم و پیش بریم، و الا اونها راه رو باز کنند ما بنشینیم دست رو دست بگذاریم تماشا کنیم این قدر نشناسیست، این نمک نشناسیست.نمک شناسی در قبال شهدا اینه که وقتی اونا راه رو باز کردند ما از این راه حرکت کنیم و پیش برویم؛ این امروز وظیفه ماست.يفه ما در شرايط كنوني،ادامه راه شهدا ،استقامت در مقابل تحريم هاي دشمنان و پايداري بر مسير پر افتخار ولايت است.

اولین وظیفه ما این است که: با دوستان شهدا دوست، با دشمنان شهدا دشمن باشیم. پیرو مقام معظم هبری(دام ظله العالی) باشیم. با دشمنان آنها دشمنی کنیم. پدران شهید، مادران شهید، برادران شهید حرمت شهیدشان را باید نگه دارند. اگر حضرت زینب(س) و حضرت رقیه(س) و حضرت ام الکلثوم(س) اگر یاد شهد را گرامی نمی دانستند اهداف شهدا را بازگو نمی کردند. نور شهدا خاموش شده بود.

هدف دنياي استكبار، تضعيف حضور مردم در انتخابات آينده و ضربه به نظام اسلامي است.وظيفه داريم با دشمن شناسي و كسب بصيرت، مسير راستين انقلاب اسلامي را ادامه دهيم.

دشمنان وقوع بيداري اسلامي در منطقه را به تبعيت از ايران اسلامي مي دانند و به همين دليل با توطئه هاي گوناگون سعي دارند از ملت بزرگ ايران انتقام گرفته و به اين كانون بيداري اسلامي ضربه وارد كنند.

امام راحل(ره) جنگ را نعمت معرفي كرد و امروز ملت ايران پي برده است كه تمام عزت و سربلندي ما در دنيا كه موجب شده است دشمنان جسارت تجاوز به نظام اسلامي را نداشته باشند از بركت مجاهدت هاي شهدا و خانواده هاي آن ها است.در اثر تحريم هاي دشمنان، امروز جمهوري اسلامي تبديل به قدرت اول علمي و فنآوري در سطح منطقه شده است و ملت ايران آموخته است كه مقاومت در مقابل فشارها، نزول بركات الهي را به دنبال خواهد داشت.

پس با ادامه دادن راه شهدای گرانقدر راه سرفرازی کشور را همراه نماییم.


پاسخ دهید

دیدگاه شما

اوقات شرعی