‫هیئت بین الحرمین نکا » فضیلت دعای ندبه‬
حدیث موضوعی

فضیلت دعای ندبه

فضیلت دعای ندبه

jpg 21 300x190 فضیلت دعای ندبهيكي از تكاليف و آداب شيعيان در عصر غيبت، ناله كردن و نُدبه نمودن و تاسف خوردن به غيبت «امامشان» است.ندبه به معناي خواندن، گريه بر شخص مرده همراه با ذكر خوبي‌هاي او مي‌باشد. اين دعا مشتمل بر عقائد شيعه و تأسف بر غيبت مهدي است كه از امام ششم شيعيان نقل گرديده و به خواندن آن در چهار عيد:جمعه، عيد فطر، عيد قربان و عيد غدير توصيه شده‌است.

دعاي ندبه را امام صادق (عليه السلام) به شيعيان زمان خويش آموختند و امرفرمودندكه اين دعا در اعياد چهارگانه جمعه،فطر،غديرو قربان خوانده شود. همچنين در زمان غيبت حضرت صاحب الزمان اين دعا مي تواند باعث تجديد عهد و ميثاق با صاحب الزمان (عج) باشد.
اين دعا بيان تاريخي ازحضور اولياي خدا بر روي زمين تا حضرت مهدي(عج) ميباشد. صدرالاسلام همداني در كتاب خود (تكاليف الآنام) در رابطه با فضيلت دعاي ندبه گفته است:هرگاه در جايي با حضور قلب و اخلاص تمام و توجه به مضامين عالي آن خوانده شود نه تنهاعنايت و توجه امام زمان را به آن مكان جلب ميكند بلكه باعث حضور حضرت در آنجا ميگردد. بسياري از اوليا با خواندن اين دعا با حضرت مهدي ) عج) ملاقات داشته اند. محدث نوري نقل ميكند در كنار حرم عسكريين عليه السلام شخصي بود به نام آقا محمد به نقل از مادرش نوري در سرداب مشغول به خواندن دعاي ندبه بود كه حضرت مهدي(عج) در آنجا مي آيند و با او ملاقات مي كنند. يكي از دانشمندان اسلامي به نام حاج شيخ عباسعلي اديب اصفهاني، كتابي به نام وظائف الشيعه در شرح دعاي ندبه نوشته است. در مقدمه آن كتاب مي فرمايد: مرحوم محدث نوري كه در فن رجال و حديث استاد و اهل خبره است .
در كتاب تحيه الزائر مي فرمايد اين دعا در سه كتاب نقل شده است: ۱- مصباح الزائر، علي بن طاووس۲- مزار كبير، شيخ محمد بن المشهدي۳- مزار قديم. و هر سه كتاب از شيخ ابوالفرج محمد بن علي بن يعقوب بن اسحاق بن ابي قره القناني الكاتب نقل مي كنند .كه اين دعا از حضرت مهدي(عج) به ما رسيده است. ناقلين حديث همه افراد معتبر و شايسته و اهل تقوا مي باشند و بعد از اين كه شرح حال تك تك افراد را بررسي مي نمايد، در خاتمه مي فرمايد: اين كه سند اين دعاي شريف نسبت به دعاها و زيارات مأثوره (يعني وارده از معصومين) برابر بلكه بالاتر است .مضامين و عبارات لطيفه آن نيز بهترين شاهد است كه از مطلع انوار ائمه اطهار صادر شده است. علاوه بر اين كه دانشمندان اسلامي در سند مستحبات دقت زياد لازم نمي دانند و گفته اند خواندن اين دعا در چهار عيد مستحب است: جمعه، عيد قربان، عيد غدير، عيد فطر و اين دعا به منزله زيارت حضرت مهدي(عج) است ولي در آن اشاراتي به بعضي از عقائد ديني شيعه و وظايف مذهبي (مانند شرط امامت و نبوت و امثال ذلك) شده است. بنابراين مي توان گفت اين دعا از زمان غيبت كبرا در بين شيعه مطرح شده ولي در اين ۵۰ سال مخصوصا سال هاي اخير بيشتر مورد توجه شيعه واقع شده است.


پاسخ دهید

دیدگاه شما

اوقات شرعی